ГЕРЦОГ ЕМАНУЇЛ РІШЕЛЬЄ

Герцог Еммануїл Рішельє, якого в Одесі називають здебільшого просто Дюк, народився 25 вересня 1766 року у французькому місті Бордо. Він одержав блискучу освіту в кращому коледжі Парижа, служив у гвардії, успадкував від батька посаду Першого наближеного до короля Людовика Чотирнадцятого.

У 1803 році Рішельє став градоначальником Одеси, а з 1805 по 1814 рік – генерал-губернатором міста Одеси.

Герцог де Рішельє, як освічена і прогресивна людина свого часу, був знайомий із працею Н. Макіавеллі «Державець», написаною ще на початку XVI століття. Знав, що за принципами Макіавеллі влада і застосування її в різних обставинах – і є важелі управління. Він усвідомлював те, що будь-яка влада залежить від виконавців. Правильні, засновані на взаємній повазі відносини влади і підлеглих – запорука успіху. Керівництво і контроль з його боку повинні мати природний і авторитетний характер.

Серед управлінських досягнень Герцога де Рішельє слід відзначити побудовану ним лінійно-функціональну (змішану) структуру управління, що об’єднала владу лінійного керівника і функціональних підрозділів.

Лідерство градоначальника Рішельє, яке він здійснював через особистісні якості, ситуаційний і поведінковий підходи у сполученні з авторитарним підходом, розвинута система дієвого впливу на людей за допомогою переконання позначились на господарсько-економічних результатах його управління містом.

Так, за часів керування Одесою Герцогом де Рішельє були побудовані і облаштовані порт, митниця, церкви, театр, госпіталь, перша міська друкарня, виховні і навчальні заклади, сади, вулиці, дачі.

Здібності видатного адміністратора Герцог де Рішельє поєднував із надзвичайною простотою та скромністю у побуті. Він жив у маленькому одноповерховому будиночку на розі сучасних вулиць Дерибасівської та Рішельєвської і з невеликих своїх капіталів завжди знаходив гроші на благодійність.

Воістину, градоначальник Рішельє є прикладом неповторного, абсолютно безкорисливого і самовідданого служіння місту Одесі.